Drukuj

Nasza reprezentacja w Radzie ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Komisja ds. Tańców Polskich PS CIOFF®.

W dniu 26 lutego 2014 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odbyło się spotkanie Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zgodnie z zarządzeniem MKiDN z dnia 18 września 2013 roku. Powołania członkom Rady wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Żuchowski.
Z satysfakcją informujemy, że powyższe powołanie otrzymała członek naszego Stowarzyszenia, Przewodnicząca Kolegium Sędziewskiego - Pani Danuta Wojciechowska.
Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję na pomoc w wpisaniu polskich tańców narodowych i kar mazurowych na krajową (a może i światową) listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jednym z zadań Rady jest opiniowanie takich wniosków.
Drukuj

Ogłoszenie K ds.TP PS CIOFF® 1/2014

Super User.

Komisja ds. Tańców PolskichNa spotkaniu w dniu 15 grudnia 2013r. Komisja ds. Tańców Polskich podjęła decyzje o mianowaniu poniższych osób – członków Polskiej Sekcji CIOFF®, na stanowiska Komisarzy Regionów:
Region pomorski – Anetta Ciok
Region dolnośląski – Wojciech Chylewski
Region małopolski – Anna Gryszun
Region warmińsko- mazurski – Mariusz Krupiński
Region podlaski – Alina Małaszkiewicz
Region lubelski – Aleksandra Rolska
Region mazowiecki – Dariusz Skrzydlewski
Region śląski – Jerzy Stasica
Wręczenie nominacji nastąpiło na uroczystej Konferencji Komisarzy i Organizatorów Ogólnopolskich Turniejów Tanecznych w Józefowie dn. 11 stycznia 2014r. Nominacje wręczył Przewodniczący PS CIOFF® P. Jerzy Chmiel.

Przewodniczący
Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF®
Jarosław Wojciechowski
Drukuj

OGŁOSZENIE K ds. TP PS CIOFF® 2013/6

Kds. TP PS CIOFF® .

Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich zamieszcza w załączniku wyjaśnienie współorganizatora
II Mistrzostw Podlasia w Tańcach Polskich P. Krzysztofa Szyszko w sprawie błędnych nadruków na medalach wręczanych przez organizatora w czasie ww. turnieju. 


Przewodniczący
Komisji ds.Tańców Polskich
Polskiej sekcji CIOFF®
Jarosław Wojciechowski
Drukuj

O konkursach tańców polskich, sędziowaniu i dyskusjach na ten temat

Ryszard Teperek.

Zbliżający się koniec roku kalendarzowego nastraja nas często do spoglądania wstecz i powrotu myślami do tego, co wydarzyło się w minionym okresie. Spojrzenie z perspektywy czasu charakteryzuje się większą dozą obiektywizacji oceny tych wydarzeń. W ostatnim okresie rozwoju formy towarzyskiej polskich tańców narodowych zrealizowano wiele imprez mimo, że był to czas wyjątkowo trudny dla naszych poczynań. Towarzyszyły im liczne dyskusje. Moimi spostrzeżeniami na ten temat postanowiłem podzielić się w tym artykule.

Konkursy tańców polskich atrakcyjną formą ich popularyzacji.
Turnieje polskich tańców narodowych zaliczamy do tzw. dyscyplin niewymiernych. Końcową ocenę prezentacji tanecznej kształtują jednostkowe oceny jurorów wystawione w oparciu o wcześniej określone kryteria.
Drukuj

Komunikat Komisji ds. TP PS CIOFF®

Kds. TP PS CIOFF® .

W związku z zakończeniem sezonu startowego 2013 Komisja ds. Tańców Polskich PS CIOFF® przypomina:
  • instruktorom par z kategorii I o wprowadzonej zmianie dotyczącej przejścia par kategorii I do kategorii II oraz awansu par, które uzyskały regulaminową ilość punktów klasowych i miejsc na podium, do klasy A. Lista par przechodzących do kategorii II, które uzyskały awans do klasy A zostanie opublikowana na stronie Komisji po weryfikacji Głównego Sędziego Skrutinera.
  • zakończył sie okres startowy w kategorii V dla par, które przekroczyły granice wieku własciwego dla kategorii VI. Od stycznia 2014 roku w kategorii wiekowej V mogą startować wyłącznie pary, które spełniają warunki startu określone w regulaminie Turniejów Tańców Polskich w rozdziale II, Kategorie wiekowe i repertuar tańców
Instruktorów prosimy o zgłoszenie par zmieniających kategorię z I na II e-mailem do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Drukuj

Krótko o Zjeździe Kds. TP PS CIOFF®

Kds. TP PS CIOFF® .

W środę 6 marca 2013 roku odbył się Zjazd Forum Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®. Celem spotkania było sprawozdanie z prawie 10-cio letniej działalności 3 poprzednich zarządów, wybór nowego zarządu oraz dyskusja o zadaniach czekających nową ekipę. 
Drukuj

Turnieje w 2014 roku.

Redakcja.

Szanowni instruktorzy, choreografowie, tancerki i tancerze !
Z radością prezentujemy pierwsze, choć jeszcze niepełne zestawienie turniejów tańców polskich zgłoszonych przez organizatorów i zaplanowanych w 2014 roku. Niepełnych, ponieważ cierpliwie oczekiwać będziemy na decyzje z Sokołowa Pdl. oraz Nowej Rudy. Jeśli wszystko pójdzie najlepiej będziemy mieli okazję zawędrować na turnieje w nowym, jeszcze nie odwiedzanym przez „turniejowiczów” regionie. Uśmiecha się do nas Śląsk. W Katowicach czekać na nas będzie P. dyrektor Jerzy Stasica z Zespołem Pieśni i Tańca „SILESIANIE” a jeśli los szczęście przyniesie, w Nowej Rudzie nasi „starzy” przyjaciele, tańczący pod wodzą Wojtka Chylewskiego. W zestawieniu zamieszczone zostały również informacje o następnym "beniaminku" w rodzinie turniejów tańcow polskich - I Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich o "WIELKOPOLSKI BAT" mającym wydarzyć się we Wronkach. Odpowiedzialnymi za ten czyn są Hanna Jaworska i Jan Galasiński instruktorzy Zespołu Folklorystycznego "MARYNIA".                                                                                                                         

Choć informacje są jeszcze niepełne publikujemy je w nadzieji, że pozwoli to zespołom na sprawne zaplanowanie przyszłorocznych peregrynacji tanecznych. Wierzymy również w ich szybkie ich uzupełnienie. 

Na zakończenie należą się serdeczne podziękowania dla P. Ryszarda Teperka za przygotowanie tego niezwykle oczekiwanego dla nas zestawienia.                                                             

Drukuj

Mistrzostwa Polski w Tańca Polskich 2014

Kds. TP PS CIOFF®.

Ogłoszenie 2013/4

Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich podjęło decyzję o powierzeniu organizacji Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich w 2014 roku Ośrodkowi Kultury w Wieliszewie. Wstępny zaproponowany termin Mistrzostw Polski to 4-6 kwietnia 2014r. 
Zawsze wysoki poziom organizacji zarówno turnieju, organizowanych corocznie mistrzowskich warsztatów jak i warunków bytowych przygotowanych dla uczestników nie pozostawia wątpliwości co do walorów organizowanych od wielu lat przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich. Mając pełne przekonanie o najlepszej z możliwych lokalizacji turnieju mistrzowskiego składamy serdeczne podziękowanie organizatorom za zgłoszenie kandydatury Wieliszewa jako organizatora najważniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu tańców polskich w 2014 roku. 
Dokładne informacje dotyczące turnieju o Mistrzostwo Polski w Tancach Polskich zostaną opublikowane przez organizatora na specjalnej stronie internetowej. 
za Prezydium Komisji ds. Tańców Polskich 
Polskiej Sekcji CIOFF®
Jarosław Wojciechowski
Drukuj

Za rok spotkamy się znowu, prawda?

Jarosław Wojciechowski.

Jak to jest 15 lat z rzędu organizować turniej tańców polskich? Mało kto potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Jednym z nielicznych miejsc w których można spotkać ludzi znających odpowiedź są Siemiatycze. W tym roku odbył się tu XV Ogólnopolski i XI Międzynarodowy Turniej Tańców Polskich "O Podlaską Szyszkę". To więcej niż długość życia większości uczestników turnieju. Tak naprawdę nie o statystyki chodzi, ani o miejsce. Kluczem do wszystkiego są ludzie. To właśnie dzięki nim spotykamy się by wspólnie tańczyć. Królują wtedy polki, krakowiaki, oberki i mazury, zapisują się w naszych pamięciach przyjaźnie i zwycięstwa, porażki i niepowodzenia. Są nam niezbędne. Dzięki nim budujemy swoje charaktery. Stajemy się lepsi. Potrafimy walczyć z przeciwnościami. Nikogo nie zadziwimy mówiąc, że lubimy konkurować. Zwycięstwa dają nam satysfakcję. Siłę dają nam także nasze zespoły, kibicowanie i wspólne emocje. To wszystko dzięki Wam - rodzicom, tancerzom, organizatorom i wolontariuszom z Siemiatycz. Zawsze zastanawiam się: co popycha Was do działania? Jaka piękna i czysta energia potrafi porwać do takich czynów? Ile jest w Was dobra i radości życia aby chcieć osiągać nowe i nie poddawać się wygodzie konsumpcji. Dziękujemy my, uczestnicy, opiekunowie, tancerze i sędziowie, dziękujemy także w imieniu Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® za wszystko dobro, które spotkało nas w kilku pierwszych dniach lipca 2013 roku w Siemiatyczach. Siemiatycze z pewnością są z Was dumne. Dzisiaj zapewne jesteście zmęczeni. Dzisiaj należy się Wam odpoczynek. Ale za rok spotkamy się znowu, prawda?
Drukuj

Zmiany i nowy porządek w regulaminach.

Komisja ds.TP PS CIOFF®.

Prawie miesiąc temu zakończone zostały prace nad nową redakcją regulaminów turniejów tańców polskich. Wprowadzono również kilka zmian. Najważniejszą z nich jest nowa regulacja kategorii wiekowych V i VI. Są również nie mniej ważne decyzje dotyczące usytuowania kat. I w klasie B oraz przepisy dotyczące zmian w parach w sezonie tanecznym i sposobie naliczania punktów rankingowych i klasowych.

Wszystkich instruktorów zapraszamy na strony regulaminu turnieju tańców polskich. Zapraszamy również sędziów do zajrzenia do opublikowanego regulaminu sędziowskiego. Dyskusje trwały dosyć długo zakończyły się powodzeniem czego dowodem jest jego publikacja.     

Turniej w Siemiatyczach